Články

Nejnovější

Miňas: Bubeníkem na jižní tribuně

Když jsem přemýšlel, s kým bych udělal historicky první rozhovor pro hcpceFANS.cz, nebylo to vůbec jednoduché. Jelikož se znám, troufám si říci, s mnoha zajímavými lidmi z prostředí pardubického hokeje, zvažoval jsem více potenciálních respondentů. Nejblíže mám však k fanouškovskému prostředí a jasnou volbou byl Miňas – pardubický bubeník, vedle kterého jsem si užil svou poslední „aktivní“ sezónu coby „jižan“. Pojďme se tedy podívat na rozhovor s Michalem D. alias Miňasem.

 

MICHALE, NA ÚVOD OBLIGÁTNÍ OTÁZKA, OD KOLIKA LET JSI PARDUBICKÝM FANOUŠKEM A CO TĚ PŘIVEDLO PRÁVĚ K HOKEJI?

Fanouškem Pardubic jsem už od útlého mládí. Už jako děcko mě táta brával na hokej do Pardubic. Do teď si pamatuju, jak jsem jako 7 letej prcek se zatajeným dechem sledoval hokej a hltal (tehdá ještě) mrazivou atmosféru na starým staďáku. Já měl v tomhle jasno tak nějak odjakživa, když hokej, tak v Pardubicích

BUBENÍKEM JSI SE STAL KDY? RESPEKTIVE KDY TĚ VŮBEC NAPADLO, ŽE BY JSI UDÁVAL RYTMUS FANDĚNÍ NA JIŽNÍ TRIBUNĚ?

Upřímě, když jsem začal chodit ve svých 14 letech na Jih, ani mě nenapadlo, že by se mi někdy podařilo stát se jedním z bubeníků. Několik prvních let jsem stál u sektoru hostů, tudíž i vcelku daleko od bubnů. Postupem času a let jsem poznával spoustu nových lidí (teď už douholetých kamarádů), a díky nim se mi podařilo dostat se na místo hned vedle bubnů. Vůbec poprvé jsem si zabubnoval v roce 2010, byl to výjezd na Spartě, kde zrovna nebyl nikdo z bubeníků, tudíž byl buben na pospas, takže jsem se hned chopil příležitosti. Tehdá jsem neměl rytmus, ani razanci, ale strašně mě to bavilo. Postupem času jsem se dostal i k bubnování na Jižní tribuně, kdy mě kluci ,,pujčili“ buben třeba na 1.třetinu v zápase. Člověk si pak byl zápas od zápasu jistější. Po asi 2 letech ,,suplování“ jsem dostal nabídku bubnovat pravidelně a na každým zápase, což jsem vzal všemi deseti. Letos to bude už 6. sezona, kterou trávím za bubnem

NENÍ ŽÁDNÝM TAJEMSTVÍM, ŽE JIŽNÍ TRIBUNA NENÍ JEDNOTNÁ, JAK NESEŠ TUTO SITUACI?

Budu k Tobě úplně upřímnej. Se*e mě to. Hodně mě to se*e. Ty sám jsi semnou jednu sezonu odbubnoval, takže sám dobře víš, jaký to je, když na Tebe lidi z jedný strany kotle  hulákaj ať bubnuješ tohle, a z druhý zase, ať se na to vyse*eš, a bubnuješ něco jinýho. To je takovej Bermudskej trojúhelník. Nutno ale říct, že v souboji baráže, se Jižní tribuna dokázala sjednotit a alespoň dle mého názoru se ukázalo – Ano, jde to. Škoda jen, že tomu předcházel reálný sestup z extraligy. Ale jak se říká…všechno zlé je pro něco dobré. Třeba to spoustě lidem otevře oči a uvědomí si, že si extraligy v Pardubicích musíme vážit a fandit naplno pořád a společně…ne jenom když nám jde vyloženě o krk.

NAPADÁ TĚ  KDO, NEBO CO NESE VINU ZA SOUČASNÝ STAV JIŽNÍ TRIBUNY?

Těch důvodů bude určitě víc. V posledních letech dochází na Jižní tribuně k jisté obměně generací. Stará garda začíná být pomalu v menšině a nastupují noví, mladší. A problém je na světě.

Jedni Ti řeknou, že nebudou dokola řvat ,,dynamo“ a druzí, že nebudou zpívat chorály, že je to prostě ujetý.

Jedni Ti řeknou, že nebudou dokola řvat ,,dynamo“ a druzí, že nebudou zpívat chorály, že je to prostě ujetý. Vysledek? Nikdy se Ti nepodaří, aby se se zápalem zapojila celá Jižní tribuna (pokud nevedeme 6:0). Další věc je, že spousta těch mladých (myšleno 15 a méně) tam prostě přijde, vytáhne mobil, vyfotí se, postne to na Instagram a tím pro ně zápas více méně skončil. Smutný, ale člověk nemuže chodit a řezat je za to. Dřív by si to nikdo nedovolil. Teď je bohužel jiná doba. Další věc jsou výkony. Pardubický fanoušek je náročný a za ty roky si zvykl na špičkový hokej. V posledních sezonách se bohužel herně nedaří a je to bohužel znát i ve fandění. Když jdou lidi (obrazně řečeno) nas*aný už z predchozího utkání, těžko od nich můžeš čekat, že tam nechají duši

JAK JSI NESL POKUS FOTBALOVÝCH ULTRAS O ZKVALITNĚNÍ FANDĚNÍ NA JIŽNÍ TRIBUNĚ?

V ten den jsem stál normálně na Jihu a bubnoval. Před zápasem už jsem věděl, že se něco bude dít, nevěděl jsem pořádně co, ani v kolika lidech, ale věděl jsem, že se kluci z fotbalu rozhodli ukázat Jižní tribuně, že to umí líp – jinak. Výsledek celé akce byl pro mě rozpoluplný už jen kvůli tomu, že z toho prostě bylo divadlo pro fanoušky Komety, kteří se pak dlouho bavili tím, že nejen že fandíme naho*no, ale ještě navíc proti sobě. Ale od téhle akce už uplynula nějaká doba, teď na to koukám hodně s nadhledem a s klukama, co vím, že chodí na fotbal se bavím uplně v klidu

CO ŘÍKÁŠ NA VYUŽÍVÁNÍ REPRODUKTORŮ POD JIŽNÍ TRIBUNOU? JSOU OPRAVDU POTŘEBA?

Na začátku jsem si říkal, co je to sakra za blbost. Ale na tom zápase jsem osobně nebyl, takže jsem to nemohl posoudit. V praxi se to, světe div se, osvědčilo docela dobře a nemůžu proti tomu nic říct. Speaker je slyšet po celým Jihu, a my víme na co máme bubnovat.

JAKÝM SMĚREM SE PODLE TEBE BUDE VYVÍJET STYL FANDĚNÍ NA JIŽNÍ TRIBUNĚ?

Pokud se vše bude vyvíjet tak, jako doposud, hřeje mě myšlenka, že se blýská na lepší časy. V minulé sezoně se klukům kolem Našti (speaker)  a spol. podařilo založit skupinu Jižní Tribuna a zavést chorály, který prostě zpíval celej Jih (občas). Kluci jsou do toho zapálený. Jsou mladý, mají energii, mají nápady, jen tak dál.

CO SI MYSLÍŠ O VZÁJEMNÝCH SPORECH MEZI DYNAMO FANS A FANKLUBEM?

Upřímě? Žabomyší spor. Ještě předminulou sezonu jsem to dost řešil, byl jsem členem Fanclubu a ta myšlenka se mi líbila. Postupem času mě ty neustálé spory mezi  DF a FC, kterých jsem byl součástí, přestaly bavit, a tak jsem si vloni řekl, že nebudu členem ani FC ani DF a budu si prostě hledět věcí co se dějou za bubnama,protože už mě prostě nebavilo řešit ,,co,kde,kdy,jak, proč“ . Znám se velice dobře s lidma z obou skupin a rozhodně se nechci stavět do role rozhodčího, abych tu říkal že ta či ona strana dělá něco špatně. V čele obou skupin stojej dospělí chlapi. Buď najdou společnou řeč, nebo ne, na to jsem já malej pán.

JAKÝ VZTAH MÁŠ K SOUČASNÉMU VEDENÍ KLUBU?

Asi se mi budeš divit, ale pozitivní. Po uplynulých čistkách tam teď asi nenajdu člověka, který by mi vyloženě vadil. Sezona je teď před začátkem, takže ze mě trochu mluví ta každoroční natěšenost a víra v to, že se to letos prostě zlomí. Můžem zkusit udělat rozhovor v lednu, je možný, že dostaneš uplně jinou odpověď (smích)

TO, ŽE NEJSI JEN ŘADOVÝ FANOUŠEK, DOKAZUJE I ZORGANIZOVÁNÍ „STÁVKY“ KOTLE, JAK SE NA TENTO POKUS O PŘITÁHNUTÍ POZORNOSTI NA PROBLÉMY KLUBU DÍVÁŠ S ČASOVÝM ODSTUPEM?

[iDnes.cz -> Fandové chystají bojkot pardubického hokeje, chtějí odejít z tribuny ]

S časovým odstupem to pokládám za úspěch. Ale od začátku. Byla sezona, která opravdu stála po všech stránkách za nic. A nešlo jenom o výkony na ledě, ale i ty ve vedení. Přešlap střídal přešlap. Chvíli se čekalo, co bude dál a pak v prosinci jsem si řekl, že to tak asi dál nepůjde. Už mě s*aly ty řeči ve Sportu (hospoda u zimního stadionu pozn.red.) jak stojí všechno za ho*no, a že by mělo jít tehdejší vedení do haj*lu. Tak jsem to vzal na sebe. Člověk začně přemýšlet, jak na součnasný problém upoutat pozornost.

Jsem rád za lidi, co pochopili myšlenku téhle akce, nepodělali se a opravdu odešli. Za to jim patří můj dík.

Pravdou je, že celou věc rozpoutal jeden status na sociální síti, kterého se postupně chytalo víc a víc lidí. Bohužel jsem tehdá celou věc řešil sám, a dost narychlo. S realizací mi potom pomohl Andreas, za což díky, protože kdybych  dělat ty transparenty sám, tak to nikdo nepřečte (smích). O účasti by jsme se mohli bavit další hodinu…lidi, co v hospodě nadávali tam zůstali, ale víc jak polovina odešla…akce šitá vyloženě na koleni horkou jehlou – za mě v pořádku. Jsem rád za lidi, co pochopili myšlenku téhle akce, nepodělali se a opravdu odešli. Za to jim patří můj dík.

VÍM, ŽE TĚ TEHDY KONTAKTOVALO I SAMOTNÉ VEDENÍ KLUBU, CO TI TEHDY ŘÍKALI?

V den protestu jsem měl schůzku s Pavlem Rohlíkem,  tehdejším GM. Schůzku jsem měl potom i  se Salfou ( v tu dobu v pozici sportovního managera) , jelikož v prohlášení o protestu figurovalo jeho jméno. O všem jsme si běhěm asi půl hodiny v klidném duchu popovídali. Dušan neměl v tu dobu asi tolik pravomocí, které by měl tehdy mít.

NĚKTEŘÍ FANOUŠCI ZAREGISTROVALI RŮZNOU KVALITU BUBNOVÁNÍ BĚHEM UPLYNULÉ SEZÓNY, CO ZA TÍM STÁLO?

Tak stojím za tím já (smích). Ale teď vážně. Od té doby, co jsem začal bubnovat, dojíždím na každý domácí zápas z Litomyšle, což je asi 50km.  Ne vždy se mi podařilo díky práci dojet, ne vždy dojedu včas. Pravdou je, že se za bubnem střídá víc lidí.  Každý je zvyklý držet jiný rytmus. Letos jsem se už přestěhoval do Pardubic a práci mám cca 200m od Arény, tak se pokusím na to dohlédnout, slibuju  Pak je tu ještě druhá možnost, že bubnování stálo za nic na těch zápasech, kde jesem bubnoval já, což by byl docela průšvih (smich)

JAKÝ KLUB MÁ PODLE TEBE NEJLEPŠÍ BUBENÍKY?

Kdybych byl egoista, řeknu, že Pardubice. Kdybych chtěl říct hodně velkej sarkasmus, řeknu, že Mechov. (smích). Ale vážně. Můj respekt mají všichni stejní blázni, kteří do toho zápas co zápas řežou.

PŘÍŠTÍ SEZÓNU TĚ NAJDEME OPĚT V KOTLI ZA BUBNEM?

Rozhodoval jsem se, jestli dál opotřebovávat své nervy….ale jo. Bubnování mi přirostlo k srdci a i když na to stokrát nadávám, tak to mám stejně nejradši  Což neznamená, že se tam hrnu za každou cenu, ale s těma lidma kolem bubnu jsme si na sebe už prostě tak nějak zvykly.

DĚKUJI ZA TVŮJ ČAS A PŘEJI MNOHO ÚSPĚCHŮ JAK ZA BUBNEM, TAK V OSOBNÍM ŽIVOTĚ.

 

Related Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *