Hokej

Diskutujte o zápasech, hráčích, o všem co se týká hokeje.

Moderátoři: Grimley, digitalmouse

Propulse

Re: Hokej

Příspěvekod Propulse » 21 lis 2020 23:18

xmisan píše:Presne tak - dejme jim sanci. Vzdyt jeste nemeli ani jeden trenink.
Rolas a sejk byli napr. u dvou poslednich vzepeti - 6. misto a loni zachrana.
Tak treba to vyjde znovu:)
Ale je potreba je podporit!

Ten tym vubec neni spatnej. Najdem spoustu pozitivnich veci.
A vubec - jasne ze to tady cte spousta lidi i z tymu - meli bychom najit kazdej aspon jednu dobrou vec na nekom, at jim klukum zvednem trochu sebevedomi.

A zrovna zacnu - Proti brnu jsem se soustredil na valentina. Vzorne se vracel. Ztrata puku a okamzite mazal dozadu. Casto az za nasi branou. Prijde mi i fyzicky dobre pripravenej.
Dale, Blumel - bomba na svuj vek. Velkej prislib do budoucna.
A obrana dobra komplet. Libi se mi vsichni. I kdyz teda maji jeste rezervy v silove hre do tela

Asi se shodneme vsichni, ze tenhle tym urcite neni na posledni misto. Kdyz dam vedle sebe soupisku nasi a napriklad Plzne, tak mi to hlava nebere. Problem je v psychice hracu. Jak je mozny, ze v srpnu porazime doma Zlin a za cca 3 tydny s nim doma prohrajem tak silenou nasi hrou? Urcite to neni tym do top 5 ale 7-9 misto s prehledem. Urcite ztrata Kousala a Vondrky je znat ikdyz ten nehral v lete nic extra.
Mne vylozene sere, ze v tom tymu nevidim bojovnost, chut to urvat silou, otocit to. Nedavame goly a to nas srazi. Navrat Kousala + produktivni hrac + uzdraveny Machala a myslim si, ze ten utok muze mit zas o neco jinou kvalitu. Camara 3-4 zapasy a taky bude vypadat asi jinak.
Uvidime, jak hra bude vypadat pod novyma trenerama. Nedelal bych z ty hry vedu, zbytecne bych je nesvazoval pokynama. Nesestupuje se a cim vic taktickych pokynu a vseho na silu, tim hur. Necham se prekvapit....

FOGLIK

Příspěvekod FOGLIK » 21 lis 2020 23:19

Myslím si , jak už jsem psal před cca dvěma dny. Třinec v pátek vyhrál, může nás podcenit. Třeba Rolas na střídačce dokážu si představit , že může být dobrý hecíř. Beru i Krále, Sejka. Jen bych čekal, že když řekl, pan Dědek , že výměna trenéra je selhání sportovního úseku, tak bych čekal , že se to bude řešit. Spíše nechápu , že legenda nemá dost vlastní sebereflexe. Jako doba je hodně těžká, nasypali do toho spoustu peněz už před sezónou a výsledek žalostný.

Propulse

Příspěvekod Propulse » 21 lis 2020 23:19

A jinak k Blümelovi. Hrozne se mi libi. Ten hrat v utoku s Gulasem a Mertlem, ma bod na zapas a za rok se pere o NHL.

Sweník

Příspěvekod Sweník » 21 lis 2020 23:26

Ríšu Krále jsem si tak trochu přál, ano, svá nejlepší léta odehrál jinde, ovšem přesto věřím v jeho pardubické srdce.. O jeho herní (i trenérské) inteligenci nepochybuji, konečně má šanci předat ji týmu pod majitelem, který nefunguje na baterky a který mu s hráči pomůže (vyhazovy i nákupy).

David Havíř? Další odmítnutý jinde, ale své si tu uhrál a na klubu mu bude záležet rozhodně víc než Razýmovi, Holaňovi, Kalousovi a podobným..

Petr Dědek zvolil cestu "dvě", co se týká Ryšavého podcastu. A za to má u mne jasný plus. :-)
Snad se bude více investovat do mládeže a my začneme udávat ty správné trendy! Nemám dobrý pocit z některých lidí, co tam jsou, teoreticky by odsun hlavních trenérů z akademie mohl znamenat změny hlavně tam.. Mimochodem Mikeše bych si u mladých kluků dovedl představit, na tom nevidím nic zlého..

Nebude to hned, ale Dědek se umí prodat, on to dokáže roztroubit. "Pardubice najednou nejlepší adresa pro mladé kluky!" Bez něčeho takového se klub nikdy stabilně nezvedne.. Už jen aby přišli všichni ti skills kouči, odborníci na individuální dovednosti (taky mám pocit, že Sejček už to dělal, ale snad zvládne i děti, pro ně by to byl předčasný Ježíšek, taková legenda..) a tak dále.. Věnovat se těm dětem co nejvíc..
A když už je tedy jiná doba a chlapi tuto profesi nedělají dobrovolně skoro po práci, tak je musíme kvalitně zaplatit (i Svaz přece přispívá, když jsme akademie). Tohle je cesta pro náš klub..

Salfický je blázen, hráči by se měli naučit vídat ho jako maskota po zápase, zkrátka tady bude.. A je to nejspíš jeho volba, on sám se stále vystavuje vší nenávisti. Jako mluvka není špatný, ale u toho by mělo zůstat. Zkrátka část role Hrabala.. A on mu ještě rád poradí, protože má klub taky rád.

Heřman asi pomohl rozhodnutí, ale tak nějak mám pocit, že už zasáhl i PD, zkrátka nechtěl dalšího cizího kouče, kterému bude osud našich mladých kluků u prdele. Král některé trénoval, tohle je pro ně šance jako hrom..

Ohledně Chlubny a podobných "skautovaných". Můj názor je, že by měli u nás co nejdřív udělat "hvězdu" z mladého Blümela. Je nejproduktivnější hráč týmu, jeden z nejlepších, snad mu dá Král dobré spoluhráče, klidně i přesilovky a o tom klukovi budou vědět všude.. A taky stavět Hrádka, oproti Svozilovi je ten kluk dle mého oka úplně jinde, má vrozenou poziční hru, umí bránit, umí útočit, strašně mne štve, že ho zazdili do pralesa.. Jen tohle je recept, jak získat Chlubnu a další.. ;-)

Dejme klukům šanci, nebude to hned, ale oni se zvednou. Snad i Heřman použije svou "Bibli" pardubického hokeje a zase jim jí namlátí.. Jsme Pardubice, Tesla, Dynamo..

Mimochodem jsem moc zvědavý na roli Rolase. Příprava na vyšší post od dalšího roku? Kéž by!!!

Edit: Snad konečně Krále neberou jako nějakou záplatu a nechají ho pracovat se všemi hráči (i mladými). Vážně to beru jako cestu do budoucna, musí mít důvěru a časem snad co největší pravomoci, pokud za ním kluci půjdou..

A Kousala co nejdřív zpět! Snad ta krev nedopadne zle na koks.. A kdyby, psalo to už více lidí. Chci tu vidět konečně někoho "napraveného", kdo půjde příkladem..
Mimochodem bez něj je ten náš hokej už úplně na hovno, on jediný tomu dával hokejovost, myšlenku.. Takový hráč se tu nezjeví každé tři roky.. Natož aby podepsal na tři roky.. Moc ho potřebujeme!!! Třeba vedle se teď tlemí, ale jak po něm v létě slintali.. Ten kluk je náš, se vším dobrým i zlým a to snad Král s Dědkem zvládnou ukočírovat..
Naposledy upravil(a) Sweník dne 21 lis 2020 23:57, celkem upraveno 1 x.

Georgre

Příspěvekod Georgre » 21 lis 2020 23:54

tomaso25 píše:Chápu tvoje emoce. A jistě si tady nikdo nemyslí, že tebou jmenovaní jsou nuly. A bylo výborný, kdyby uspěli. Jistě, že do toho jdou hlavně proto, že klub mají rádi a chtějí tomu nějak pomoct. Nešťastný na tomhle řešení je ale to, že podobný trumfy tu jistí pánové tahali z rukávu už několikrát a žádný velký štěstí to nepřineslo. Ano, dvakrát se s odřenou prdelí udržela extraliga. Klub díky tomu nějak dál přežívá. Kolikrát jsme za pět šest let slyšeli řeči o Pardubácích, kteří tomu jdou pomoct. Vždyť i Rohlík se Salfickým to jistě nekurvili a v druhým případě nekurví úmyslně. Chtít uspět je důležitý, ale je to jen první krok.

Rolasovi strašně přeju, aby uspěl. Jenže on ten přechod z výstroje (asi) na střídačku, byť není přímo trenér, není ani trochu jednoduchej. Z kolegy a kámoše, kterej dokázal jistě i od plic říct, co se mu nelíbí, je nadřízenej. Rázem to chce odstup. V českým novodobým hokeji mě snad napadá jen Růžička, kterej zvládl takovej přechod ze dne na den bez viditelných komplikací.

A co vlastně Rolasova nová funkce obsahuje za kompetence? Je to člen realizačního týmu nebo vedení klubu? Na webu není zatím nikde. Bylo by fajn, kdyby to majitel vysvětlil. Jestli je lépe znějící vedoucí mužstva nebo je to spíš člověk, kterej se bude vydávat někam směrem k budoucímu sportovnímu manažerovi.

Sorry bouchly ve mě saze, taky mě sere, jak ten klub je na tom...máš v pravdu, uvidíme....
Tak sedneme si zpátky na zem, pokoru, a ono to půjde, do Vánoc se to zlomí, tomu věř!!!!Dynamo forever :rock: :rock:

Georgre

Příspěvekod Georgre » 22 lis 2020 00:00

A ještě jeden příklad vezmu, Varaďu, ano trénuje v movitém Třinci, ale taky byl na začátku a spolu ses Zadinou vytvořili super tandem...přál bych si prostě aby se to povedlo i našim klukům...
Tak sedneme si zpátky na zem, pokoru, a ono to půjde, do Vánoc se to zlomí, tomu věř!!!!Dynamo forever :rock: :rock:

Sweník

Příspěvekod Sweník » 22 lis 2020 00:07

tomaso25 píše:

Rolasovi strašně přeju, aby uspěl. Jenže on ten přechod z výstroje (asi) na střídačku, byť není přímo trenér, není ani trochu jednoduchej. Z kolegy a kámoše, kterej dokázal jistě i od plic říct, co se mu nelíbí, je nadřízenej. Rázem to chce odstup. V českým novodobým hokeji mě snad napadá jen Růžička, kterej zvládl takovej přechod ze dne na den bez viditelných komplikací.

A co vlastně Rolasova nová funkce obsahuje za kompetence? Je to člen realizačního týmu nebo vedení klubu? Na webu není zatím nikde. Bylo by fajn, kdyby to majitel vysvětlil. Jestli je lépe znějící vedoucí mužstva nebo je to spíš člověk, kterej se bude vydávat někam směrem k budoucímu sportovnímu manažerovi.

Růžička to zvládl dobře, ale také ne perfektně. Byl jsem tenkrát přímo na zápase play-off Slavia vs. Vsetín s kamarádem, co hokej hrál, Slavia vedla a měla to skoro jisté, pak se podělali a vyhrál ten důležitý zápas Vsetín. Kamarád mi už od začátku druhé třetiny tvrdil, že dojedou na trenéra.. A měl nakonec pravdu.. Zkrátka nikdo učený z nebe nespadl.. Platilo to i o Zbyňkovi, Říhovi, Pešánovi, atd. a Ríša Král nebude výjimka..
Ačkoliv studovat na licenci musel, není samouk.. ;-)

Ani Rolas nebude výjimka.. :-)

PL8

Příspěvekod PL8 » 22 lis 2020 00:18

Nemá te někdo <iDnes> Premium?

https://www.idnes.cz/hokej/reprezentace ... droj=patro

Předem díky, pokud někdo může...

jimmypop

Re: RE: Re: Hokej

Příspěvekod jimmypop » 22 lis 2020 00:28

Propulse píše:Okamzite bych prosil na kolenou Ondreje Romana. Na extraligu kvalitni centr, ve Finsku bodove slabota, ctvrta lajna icetime 8min. Od cizince chteji vic.
Zrovna vcera jsem si na nej vzpomnel a koukal na EP, kde ze je mu vlastne konec a jak mu to tam jde.

Sweník

Re: RE: Re: Hokej

Příspěvekod Sweník » 22 lis 2020 01:30

jimmypop píše:Zrovna vcera jsem si na nej vzpomnel a koukal na EP, kde ze je mu vlastne konec a jak mu to tam jde.

Co jsem tak četl od Vítků, vůbec z něj nebyli vloni nadšení.. Prý pomalý atd...

To jen kdyby ho tu někdo chtěl..
Těbůh, že to nedostal Hadamczik.. Tyhle přivandrovalce už nebrat, prosím..

Sázka je jasná, Král musí ukázat i koule, ale čas a peníze na to mít bude. Konečně někdo náš.. Ostatní kecalové a rádoby pomocníci, ať si klidně nakálejí do huby. Nechtěli pomoct, mají "antipatie", tak ať si dál hnijí.. Vážím si všech lidí, co do toho i přes ne zrovna sympatické vedení jdou..

Mimochodem zrovna v MHK Schön je jako majitel úplné prase a dupal jim v tom každou chvíli, možná ještě více nesympatické vedení... Teď věří Růžičkovi a ani se mu nedivím. Systém hrají, body sbírají, ale sezona se láme jindy... ;-)

Zapchan

Příspěvekod Zapchan » 22 lis 2020 01:49

Já naprosto kvituju vyhazov toho plzenského trpaslíka včetně obou asistentů. Věřím, že Král Richard s Davidem Havířem a Sýkorkou budou vyžadovat od hráčů hokej, tzn. přihrávky do jízdy ve středním pásmu s následným přechodem do útočného pásma. Nikoliv to, co předvádíme dosud,hází to po sobě jak horkou bramboru,nejlépe vzduchem jak ve fotbale. A taky by bylo třeba ukončit tu zaháněnou po rozích. To je opravdu hrůza tahle taktika.
Základ hokeje je přece to aby obránce dal kotouč útočníkovi do jízdy,ne aby to tlačil před sebou a pak už nenají útočníci kam jet,zastaví na útočné modré aby nebyli v ofsajdu a bum s pukem na zadní mantinel. To je hra úplně na hovno. Přitom když máme občasné záblesky a dáme si to ve středním pásmu,hned to vypadá úplně jinak. Tak doufám že bývalý kreativní hráči na lavičce budou na tohle klást důraz a budeme hrát hokej, z kterého nebolí oči.
A neříkejte mi nikdo, že na to nemáme kvalitu. Copak máme horší hráče než Vítkovice,Plzen,Zlín nebo třeba i ten Hradec? O Olomouci a Budějovicích ani nemluvím.

Sweník

Příspěvekod Sweník » 22 lis 2020 02:23

Teda, tady je takových protestů proti Ríšovi.. Proč? Dělal vždy jen náhradního trenéra pod městem..

Za mne snad jediné želízko v ohni a dali mu to. Konečně chlap, co má kolem sebe jistou auru hráčského génia, a zároveň normální člověk, co se dokázal věnovat i našim mladým. Hokeji rozumí jako málokdo (jen nedává médiím ty super inteligentní rozhovory, jak kdo má co dělat - on si to spíš myslí.. a snad to prosadí u nás)..

Já ho jako "náhradu" rozhodně neberu. Ten člověk má hokeji u nás co dát. Kurnik, kdo jiný?
Odchovanec, který pozná talent a možná bude preferovat další odchovance? To je taky blbě?
Pár proher, jasné.. Ale co už kurva víc chcete? Tady nastaví krk jeden z mála Pardubáků a hned se tu na něj chčije z patra. Proboha proč? Co komu provedl?
Potřeboval by spíš naši podporu a dokážu si představit, že hráč jako Kuba Nakládal si takového trenéra považuje, možná si ho i přál (interní dialogy?). Za kým jiným by už ten mančaft měl jít? Král asi není uřvaný despota, ale jeho rozhodnutí bude mít váhu.. Půlka hráčů našeho týmu ho kdysi sledovala s otevřenou hubou, byť v Třinci.. Tím líp, že je u nás, a má týmu co dát, toho bych se nebál..
Když už nic jiného, ví, jak se hrají přesilovky.. :-))

Pardon, píši asi proti většině, ale být Dědkem, lepšího koně bych taky nenašel, když chce jít "pardubickou" cestou a výchovou..

Edit: Mimochodem vsadil bych se, že Klouček bude do konce sezony naše opora..

LuKing

Příspěvekod LuKing » 22 lis 2020 04:00

Strašně klukům fandím, přeju si aby jim to sedlo a bylo to v klidu. Jen mm strach, že do toho skočili strašně narychlo a bez zkušeností, a fakt nerad bych tu potom četl stejné nadávky na Rolase se Sejkem, jako jsou na Salfickýho!
Snad to ustijí! :modlitba:
Oni musí, my můžeme :ruleta:

subris

Příspěvekod subris » 22 lis 2020 08:06

.... nevolal Vám už Ríša, Rolas nebo někdo, že máte jít pomocí becku dnes?
.... #zadynamo

FOGLIK

Příspěvekod FOGLIK » 22 lis 2020 08:37

subris píše:.... nevolal Vám už Ríša, Rolas nebo někdo, že máte jít pomocí becku dnes?

Důkladně jsem projel telefon a nikdo nevolal, tak asi pojedu aspoň orat.

Gumid

Příspěvekod Gumid » 22 lis 2020 08:47

Můj táta a zlatý hattrick. Syn legendy o nepraných košilích i Haškově dresu v koši

Jako kluk se večer převaloval v posteli a nemohl usnout. Přijel strejda Ivan, s nímž se táta Josef tak rád hádal o hokeji. V obýváku bylo veselo, na gramofonu se točily desky kapely Olympic. Malý Patrik Augusta ještě neměl ani tušení, co všechno se dvěma družnými muži prožije, jak se otec stane jeho nejlepším kamarádem a jak moc mu jednou bude chybět.

Od zlaté éry českého hokeje uteklo dvacet let. Josef Augusta k ní přispěl jako reprezentační kouč. Hlavně o něm jeho syn, nyní kouč Liberce, vyprávěl pro iDNES Premium.

Kdy na otce nejčastěji pomyslíte?
Vlastně denně. Pořád se motám v hokeji, on v něm strávil skoro celý život. Připomene mi ho vše, co se okolo ledu šustne. Přemítám, co by mi poradil. Před začátkem každého zápasu si na něj na střídačce vzpomenu.

Máte podobný styl práce?
Když mě na přelomu 90. let trénoval v jihlavské Dukle, koučoval vyloženě autoritativně: „Přes to nejede vlak!“ Ale řada věcí se změnila. Já musím působit víc jako psycholog a hledat společnou řeč s hráči. I když samozřejmě mám poslední slovo.

V reprezentaci se ale otec nechoval jako diktátor, ne?
Ne. Hráčům věřil. Moc je nesvazoval, ačkoliv si na zápas všechno připravil. Věděl, proč si je vybral. Rozdal role a v nich jim nechal volnost.

Jaroslav Holík při výchově dětí míchal lásku a drsnou přísnost. Jak rodiče vedli vás a sestru?
Měli jsme větší svobodu než Holíkovi. Ale i nám táta i mamka vštěpovali zásady. Neutíká se od jedné věci ke druhé, překážky se překonávají. Mohli jsme sportovat, vozili nás po trénincích, sestra byla úspěšná moderní gymnastka. Péči jsme jim vraceli tím, že jsme nedělali průšvihy.

Pamatujete si otce jako hráče?
Málo. Vídám ho v záběrech z Canada Cupu 1976, z mistrovství světa. Pamatuju si, že mě v Jihlavě bral na zimák. Každému jsem v kabině říkal strejdo: Honzovi Suchému, Holíkům... Po trénincích Dukly jsme si já, Bobby Holík, jeho ségra a další děcka směli zabruslit.

Fandění u televize si vybavíte?
Ne. Vím, co se o něm psalo: levé křídlo, pes obranář. Při šampionátu 1978 jsme za ním jeli do Prahy. Ale v hlavě mi uvázla jen návštěva hotelu v Průhonicích, kde jsem běhal okolo nějakého jezírka.

Jak jste spolu vycházeli, když jste v Dukle povýšil do áčka?
Nebylo to snadné. Řekl mi, že musím být vyloženě lepší než mí konkurenti, abych se dostal do sestavy. I­ spoluhráčům jsem musel svým výkonem dokazovat, že do ní patřím.

Pochválil vás otec někdy?
Doma jsme tenkrát o hokeji moc nemluvili. Lepší hodnocení se mi doneslo leda přes mamku. Myslím, že poprvé jsem od něj přímou chválu slyšel až po olympiádě v Albertville 1992, kam si mě vybral Ivan Hlinka a odkud jsme přivezli bronz.

Jak ostrý režim v klubu vládl?
Byli jsme na vojně a museli poslouchat. Když trenér řekl, že pojedu doprava, byl to rozkaz. Žádná diskuse. Hráli jsme hokej, protože jsme ho milovali, protože jsme nechtěli pochodovat a uklízet záchody na normální vojně a protože jsme se toužili dostat do nároďáku. Teď mají kluci spoustu možností. Někde se jim nelíbí a jdou jinam. My neměli kam uhnout a vážili jsme si své šance.

Přesto přišly rebélie. Dominik Hašek v sezoně 1989/90 odmítl chytat proti „svým“ Pardubicím. Viděl jste, jak na protest proti rozkazu hodil dres do koše?
Ano. Jako vyjukaný bažant jsem v ­šatně seděl kousek od Hašana a koukal s otevřenou hubou. Chápal jsem, že nechtěl nastoupit. Jenže v­ armádním klubu přišel povel shora, nedalo se nic dělat. A dodneška je pro mě nepřijatelné takové zacházení s dresem. Osmnáct let jsem hrál profesionálně a naučil se, že se k němu mám chovat s úctou.

Kdy se táta začal měnit v trenérského demokrata?
Za něj už režim v Dukle byl o maličko volnější než za Pitnera nebo za Neveselého. Ale přístup si začal upravovat až po odchodu do Zlína v roce 1992. Vlastně jsme šli pryč současně. Já už měl svůj rozum a nabídku z Toronta. Strávili jsme spolu v Jihlavě čtyři roky a ke konci už docházelo ke třenicím. Změna nám oběma prospěla a ve zbytku života pro mě byl nejlepším kamarádem.

Jak vám pomáhal při vašem působení v zámoří a v Německu?
Často jsme si volali. Platil jsem hodně drahé účty za telefon. Zvlášť první roky v Kanadě, kde jsem v týmu neměl žádného Čecha. Začátek mi dal zabrat, i když jsem docela uměl anglicky. Na farmě zkoušeli, co vydržím. Byl jsem druhý v bodování a najednou mě na tři zápasy posadili. Táta říkal: „Nejjednodušší je sbalit se a utéct.“ To mě nakoplo, vydržel jsem a získal si potřebný respekt.

Na farmách v St. John’s a Long Beach jste zářil, stal se králem střelců AHL, vybrali vás do All Star Teamu v IHL. Proč vás do NHL povolali jen na čtyři mače za Toronto a Washington?
Sešlo se víc okolností. Nerozuměl jsem, proč nahoru brali bijce. Byla jiná doba. S menší postavou jsem dával většinu gólů z tečí, rychlých dorážek. Ale v NHL vládli ohromní beci, kteří mě před bránou směli nabrat na vidle a odvézt mě o pár metrů stranou, aniž by se pískalo. Chybělo mi špičkové bruslení nebo brilantní technika v soubojích jeden na jednoho. Proti mě bylo i načasování. Toronto prožívalo super období, dvakrát postoupilo do semifinále Stanley Cupu. Na levém křídle váleli Wendel Clark, Dave Andreychuk, v centru Doug Gilmour.

Štve vás to?
Rozhodně si nestěžuju. Prožil jsem úžasnou kariéru a získal přátele, kteří mi zůstali doteď. A jak jsem říkal tátovi, aspoň jsem naše příjmení prosadil do kronik NHL.

Který ze čtyř mačů v nejslavnější lize si vybavíte nejjasněji?
Ten první. V Maple Leaf Gardens proti LA Kings, takže proti mě stál Wayne Gretzky. S ním jsem pak pracoval jako skaut Phoenixu, kde on koučoval. Ale pamatuju si i na druhý zápas v Buffalu proti Hašanovi a kamarádovi Ríšovi Šmehlíkovi.

Jak se vám žilo v Kalifornii, kde jste strávil čtyři roky?
Nádherně. Nejprve jsem prožil obrovský kulturní šok, když jsem se stěhoval ze St. John’s na kanadském ostrově Newfoundland. Nádherná příroda, moře, nejvýchodnější bod Severní Ameriky. A najednou jsem hrál hokej na jihozápadě kontinentu v Kalifornii, kousek od Los Angeles, všude šestiproudové dálnice. V Long Beach jsem bydlel na pláži, na zimák jezdil na kole nebo na kolečkových bruslích. Většina z nás byla svobodná. V jednu chvíli se v týmu sešla česká partička, takže před zápasem na modré čáře stála při americké hymně zahajovací pětka Modrý, Němeček – Rosa, Štefan, Augusta.

Proč jste se ze zámoří vydal právě do Německa?
Měl jsem víc nabídek. Do Schwenningenu mě lákal kouč Rich Chernomaz, s nímž jsem hrál v St. John’s. Už mě to táhlo domů a Německo bylo blíž než Finsko nebo Švédsko. Postavil jsem barák a s budoucí paní se chtěl aspoň částečně usadit.

Mohl vás táta povolat do repre?
Nikdy jsem se ho neptal. Syna by nejspíš nenominoval. Německá liga navíc neměla tak dobré jméno. A ani mě to nelákalo. Ve třiceti jsem si říkal, že nároďák je pro mladší.

Otec se potýkal s neustálým odlivem hráčů do zámoří, viďte?
Jeho heslo znělo: „Vstanou noví bojovníci!“ Někdo odmítl, našel jiného. Opíral se o silné jádro: Reichel, Dopita, Patera, Procházka, Výborný, Kučera... Oni si mančaft srovnali, táta dosadil mladší kluky a hráče, kteří mu – jako před Petrohradem – jaksi zbyli. Tým si pak jel pro zlato. I­ když mu párkrát pomohlo štěstí.

Ty party oplývaly soudržností, jež v těsných bojích mohla rozhodnout. Na vztahy otec dal, že?
Jasně! Vybral správné borce a v danou chvíli ty nejlepší poslal na led. Ano, oni si to pak uhráli sami. Ale tátovi neskutečně záleželo na tom, jak si hoši rozumějí. Dával pozor, kdo s kým sedí na snídani u stolu. Vazby jsou kolikrát důležitější než individuální výkon na ledě.

Čím ještě přispěl ke zlatému hattricku na šampionátech?
Dal hráčům svobodu. Neprudil je. Věděl, že volnost nezneužijí.

Platilo to i v taktice?
Myslím, že našel správnou míru. My si teď taky před zápasem rozebereme spoustu věcí. Ale pak zvažujeme, kolik informací klukům předáme, abychom je nezahltili.

Zjistil otec, že v kabině s Dopitou a Reichlem není třeba za každou cenu prosazovat svůj názor?
Nepotřeboval si leštit ego. Někdy si prosadil svou, ale většinou se snažil s tahouny týmu najít společnou řeč v zájmu úspěchu. I­ proto byl oblíbený mimo led, lidi ho brali jako bezva parťáka. Do poslední chvíle, než umřel, pořádal srazy staré gardy.

Jak jste sledoval zlaté turnaje?
Při turnaji v Lillehammeru 1999, to ještě táta dělal asistenta Hlínovi, jsem se stěhoval z Ameriky do Německa. Na přenosy z Petrohradu jsem koukal s kámoši v Jihlavě, scházeli jsme se s bývalými spoluhráči u televize. A­ třetí titul jsem slavil při svatební cestě, u pumpy v poušti mezi Los Angeles a Las Vegas. Volal jsem domů a pak tátovi do Hannoveru, což bylo nezapomenutelné.

Prožíval jste ty úspěchy s ním?
Jistě. Byl jsem hrdý na každé jeho vítězství a on na každý můj úspěch. Všechno jsme rozebírali a přáli si. Dokázal velké věci. Jsem hrozně rád, že jsem ho mohl mít za tátu.

Sestavu probíral i s vaší sestrou, což svědčí o tom, jak mají Augustovi hokej v krvi, že?
Ano! Rodina držela pohromadě, i když byl někdo z nás zrovna na druhém konci světa. Snažím se, aby rod Augustů zůstal stejný, abychom si fandili a podporovali se.

V Německu otec neměnil vítěznou košili, aby nezaplašil štěstí. Jen ji pokaždé vyvětral a přežehlil. Co jste říkal jeho rituálu?
Asi jsem ho zdědil. Kolegové někdy trošku nadávají. V hokeji je každý pověrčivý. Jak se něco daří, držíme zvyky, ačkoliv vypadáme jako případy pro Chocholouška. Loni jsme zlomili sezonu, až když jsme na Spartě změnili bílé košile na modré.

Nač statistiky a rozbory? O­ úspěchu rozhoduje barva košil!
Přesně tak.

Zmínil jste domácí hokejové debaty. Létaly jiskry, jako když se otec přel s Jaroslavem Holíkem?
Taky to drnčelo. Mamka nás uklidňovala. Myslela si, že křičíme, ale my akorát zvyšovali hlasy. A nikdy jsme se k sobě neotočili zády. Uměli jsme uznat názor toho druhého. Volal mi ještě měsíc před smrtí, když jsme byli s osmnáctkou ve Švédsku. Zase jsme řešili hokej. Jak se nám daří. Co můžeme zlepšit.

Kamarádil s Hlinkou, pod nímž jste získal bronz na MS i OH. Jak jste ho vnímal?
Ivan byl pro litvínovské kluky jako táta, pro mě něco jako strejda. Pamatuju si večery, kdy jsem doma nemohl spát, protože táta s Ivanem zpívali, pouštěli si Olympic a povídali o hokeji. A pak jsem pod ním hrál za reprezentaci. Měl charizma a cit pro výběr hráčů. Bylo skvělé si pod ním zahrát na dvou akcích.

Mrzí vás, že nepřišly další?
Nemrzí. Rozhodl jsem se pro americkou cestu. Věděl jsem, že z farmy se těžko podívám do nároďáku.

Zlaté časy vás minuly, ač jste s mnohými jejich hrdiny hrával - s Hašekem, Jágrem, Reichelem či Ručinským. Co pro vás znamenaly?
Našim klukům jsem v repre i v NHL vždycky fandil. Dával jsem jejich úspěchy sežrat Kanaďanům a Američanům v­ našem mančaftu. Jakmile se začali chvástat, měl jsem je čím uzemnit. Češi v cizině drží pohromadě, znali jsme se, o to víc jsem jim přál.

Ztracený Canada Cup a Štefan v mrákotách

Třebaže se Patrik Augusta nezúčastnil sklizně zlatých medailí na reprezentačních akcích a v NHL se dvakrát jen mihl, prožil neobyčejně pestrou kariéru.

Dobyl československý titul s Jihlavou (1991) a německý s Krefeldem (2003). V AHL se stal králem střelců s 53 zásahy (1994), v obou farmářských ligách AHL a IHL se prosadil do druhého All Star Teamu.

Ve dvaceti skóroval v reprezentační premiéře, trefil se v Praze proti Kanadě, za níž nastoupili Paul Coffey, Mark Recchi nebo Rick Tocchet. O rok později se protlačil do výběru pro Canada Cup 1991.

"Kouč Ivan Hlinka říkal, že už výběr uzavřel," vzpomíná Augusta. "Těšil jsem se, že nastoupím třeba proti Brettu Hullovi, zatímco můj táta v šestasedmdesátém hrál proti jeho otci Bobbymu. Jenže pak jsem si v tréninku vykloubil loket."

V sezoně se pod Hlinkou přesto prosadil a přispěl k zisku bronzových medailí na hrách v Albertville (s bilancí 3+2 v 8 zápasech) a na šampionátu v Praze (2+2 v 5 utkáních).

"Na olympiádě jsme docela překvapili, moc se nám nevěřilo. Při domácím mistrovství jsme byli kousek od postupu do finále, škoda porážky na penalty s Finskem."

V NHL naskočil do čtyř partií, do dvou za Toronto a do dvou za Washington. Premiéru prožil 1. ledna 1994 ve starobylé hale Maple Leaf Gardens při porážce 4:7 s Los Angeles Kings. Domácí prohrávali už 0:7, na čemž se třemi body (1+2) podepsal Wayne Gretzky. Ve třetí třetině vypukla hromadná bitka.

O den později byl Augusta při remíze Toronta v Buffalu 3:3. Washington jej vzal jako záskok na dvě střetnutí při turné po Kalifornii v ročníku 1998/99, v němž válel za Long Beach. "Po obědě mi Capitals volali a večer už mě postavili v Anaheimu," vybavuje si.

V týmu Long Beach Ice Dogs se potkal s řadou krajanů včetně Martina Hamrlíka či Patrika Štefana. "Patrik mi v šestnácti hrál centra. Na svůj věk byl vysoký a nadaný, velice dobře bruslil."

Augusta se bohužel stal svědkem vážného zranění, které poznamenalo Štefanovu kariéru. Báječný talent mezi profesionály utrpěl těžký otřes mozku. "Dostal strašnou ránu. Kevin Kaminski z Las Vegas, jeden z největších tvrďáků v lize, ho nachytal na červené čáře s hlavou dole. Vypadalo to ošklivě, nepříjemně. Tenkrát mě dokonce trenér stáhl ze zápasu, abych s Patrikem jel jako doprovod do nemocnice. Zaplaťpámbu, že se z toho nějak otřepal."

Atlanta posléze draftovala Štefana jako jedničku a zvažovala, že by k němu angažovala zkušeného krajana. "Mluvilo se o tom, že by si mě k němu vzali, jako Jarda Jágr měl Jirku Hrdinu v Pittsburghu. Proběhlo pár kontaktů. Ale nakonec z toho sešlo," vzpomíná Augusta.

Osmnáct let mezi profesionály mu vyneslo taky mnoho přátel.

Za Danem Bylsmou se například nedávno vydal na trenérskou stáž, když jeho někdejší parťák koučoval Buffalo Sabres.

"Dlouho se znám taky s Danem Lambertem, který je teď asistentem v Nashvillu. Devět let jsem strávil s tímhle Kanaďanem, znají se naše rodiny i děti. Dan je super chlap. Kvůli menší postavě v NHL nikdy pořádně neprorazil, dneska by v ní se svými ofenzivními schopnostmi patřil mezi nejlíp placené hráče."

Díky kamarádské povaze Augusta navázal spoustu známostí, s jejichž pomocí se teď také vzdělává jako trenér. Před časem třeba na vlastní oči sledoval nováčkovský kemp Winnipeg Jets.

Ani v hráčské penzi nevede nudný život. Jako skaut pracoval pro Phoenix Coyotes. Trénoval mládežnické reprezentace, Jihlavu, Mladou Boleslav. Nyní je v jedenapadesáti koučem a sportovním ředitelem v Liberci.

Táta Josef, jenž zemřel v únoru 2017, by na něj jistě byl hrdý.

Bikhu

Příspěvekod Bikhu » 22 lis 2020 09:09

Sweník píše:Ríšu Krále jsem si tak trochu přál, ano, svá nejlepší léta odehrál jinde, ovšem přesto věřím v jeho pardubické srdce.. O jeho herní (i trenérské) inteligenci nepochybuji, konečně má šanci předat ji týmu pod majitelem, který nefunguje na baterky a který mu s hráči pomůže (vyhazovy i nákupy).

David Havíř? Další odmítnutý jinde, ale své si tu uhrál a na klubu mu bude záležet rozhodně víc než Razýmovi, Holaňovi, Kalousovi a podobným..

Petr Dědek zvolil cestu "dvě", co se týká Ryšavého podcastu. A za to má u mne jasný plus. :-)
Snad se bude více investovat do mládeže a my začneme udávat ty správné trendy! Nemám dobrý pocit z některých lidí, co tam jsou, teoreticky by odsun hlavních trenérů z akademie mohl znamenat změny hlavně tam.. Mimochodem Mikeše bych si u mladých kluků dovedl představit, na tom nevidím nic zlého..

Nebude to hned, ale Dědek se umí prodat, on to dokáže roztroubit. "Pardubice najednou nejlepší adresa pro mladé kluky!" Bez něčeho takového se klub nikdy stabilně nezvedne.. Už jen aby přišli všichni ti skills kouči, odborníci na individuální dovednosti (taky mám pocit, že Sejček už to dělal, ale snad zvládne i děti, pro ně by to byl předčasný Ježíšek, taková legenda..) a tak dále.. Věnovat se těm dětem co nejvíc..
A když už je tedy jiná doba a chlapi tuto profesi nedělají dobrovolně skoro po práci, tak je musíme kvalitně zaplatit (i Svaz přece přispívá, když jsme akademie). Tohle je cesta pro náš klub..

Salfický je blázen, hráči by se měli naučit vídat ho jako maskota po zápase, zkrátka tady bude.. A je to nejspíš jeho volba, on sám se stále vystavuje vší nenávisti. Jako mluvka není špatný, ale u toho by mělo zůstat. Zkrátka část role Hrabala.. A on mu ještě rád poradí, protože má klub taky rád.

Heřman asi pomohl rozhodnutí, ale tak nějak mám pocit, že už zasáhl i PD, zkrátka nechtěl dalšího cizího kouče, kterému bude osud našich mladých kluků u prdele. Král některé trénoval, tohle je pro ně šance jako hrom..

Ohledně Chlubny a podobných "skautovaných". Můj názor je, že by měli u nás co nejdřív udělat "hvězdu" z mladého Blümela. Je nejproduktivnější hráč týmu, jeden z nejlepších, snad mu dá Král dobré spoluhráče, klidně i přesilovky a o tom klukovi budou vědět všude.. A taky stavět Hrádka, oproti Svozilovi je ten kluk dle mého oka úplně jinde, má vrozenou poziční hru, umí bránit, umí útočit, strašně mne štve, že ho zazdili do pralesa.. Jen tohle je recept, jak získat Chlubnu a další.. ;-)

Dejme klukům šanci, nebude to hned, ale oni se zvednou. Snad i Heřman použije svou "Bibli" pardubického hokeje a zase jim jí namlátí.. Jsme Pardubice, Tesla, Dynamo..

Mimochodem jsem moc zvědavý na roli Rolase. Příprava na vyšší post od dalšího roku? Kéž by!!!

Edit: Snad konečně Krále neberou jako nějakou záplatu a nechají ho pracovat se všemi hráči (i mladými). Vážně to beru jako cestu do budoucna, musí mít důvěru a časem snad co největší pravomoci, pokud za ním kluci půjdou..

A Kousala co nejdřív zpět! Snad ta krev nedopadne zle na koks.. A kdyby, psalo to už více lidí. Chci tu vidět konečně někoho "napraveného", kdo půjde příkladem..
Mimochodem bez něj je ten náš hokej už úplně na hovno, on jediný tomu dával hokejovost, myšlenku.. Takový hráč se tu nezjeví každé tři roky.. Natož aby podepsal na tři roky.. Moc ho potřebujeme!!! Třeba vedle se teď tlemí, ale jak po něm v létě slintali.. Ten kluk je náš, se vším dobrým i zlým a to snad Král s Dědkem zvládnou ukočírovat..

:goodpost:

fansDKnL

Příspěvekod fansDKnL » 22 lis 2020 09:10

fido píše:Ta úspěšnost Lubiny je děsivá

Tak ono je to tím, že odpiskali konec základní části a připravoval je na baráž

fansDKnL

Příspěvekod fansDKnL » 22 lis 2020 09:18

Sweník píše:Ríšu Krále jsem si tak trochu přál, ano, svá nejlepší léta odehrál jinde, ovšem přesto věřím v jeho pardubické srdce.. O jeho herní (i trenérské) inteligenci nepochybuji, konečně má šanci předat ji týmu pod majitelem, který nefunguje na baterky a který mu s hráči pomůže (vyhazovy i nákupy).

Ano co se týče Havíře, jen je škoda, že odchází od dorostu, který pod ním krásně šlapal. Myslím si, že to po něm převezme Mikeš.

fido

Příspěvekod fido » 22 lis 2020 09:29

fansDKnL píše:Tak ono je to tím, že odpiskali konec základní části a připravoval je na baráž

Připravovat se na baráž tím že jdu od prohry k prohře. Ok.
Zpátky v sedle... no akorád, že vůbec...HC Doufáme Pardubice

tau

Příspěvekod tau » 22 lis 2020 09:29

Trochu offtopic...
Judisté se při zápase po sobě čtyři minuty válejí, vzájemně si funí do ksichtu, drží se v úchopech.... Všichni mají covid testy...
Ale po zápase si ruku podat nesmějí....

FOGLIK

Příspěvekod FOGLIK » 22 lis 2020 09:35

tau píše:Trochu offtopic...
Judisté se při zápase po sobě čtyři minuty válejí, vzájemně si funí do ksichtu, drží se v úchopech.... Všichni mají covid testy...
Ale po zápase si ruku podat nesmějí....

Chceš aby se nakazili? :crazy:

Štenkovan

Příspěvekod Štenkovan » 22 lis 2020 10:20

Mikeska k klukum ne on je z meho pohledu zabijec talentu. On je tipem trenera budes to hrat takhle nebo nehrajes a to strasne nici kreativitu a tu je potreba u kluku rozvijet delniku mame dost, ale ty ti nedelaji radost.

Bikhu

Příspěvekod Bikhu » 22 lis 2020 10:21

Jak to vypadá s těmi posilami? Čekal jsem, že se změnou na trenérském postu oznámí i nějaké posily do útoku. Nebo to se změnou trenéra zatím padlo? Nevíš, Propulse (nebo někdo jiný)?

Zpět na “Diskuzní forum”