Články

Nejnovější

Zimní stadion Pardubice

Stejně jako k Pardubicím patří Zelená brána, Zámek či Třída Míru, své místo a svou historii zde má i zimní stadion. Umělá ledová plocha stojí na svém místě již od roku 1947 a od roku 1958 se dá hovořit o zimním stadionu v rysech, ve kterých ho známe dodnes. Pojďme se podívat na historii této, pro mnohé z nás jedné z nejdůležitějších staveb v Pardubicích trochu podrobněji.

Umělá ledová plocha byla na levém břehu Labe vytvořena 20. prosince roku 1947. Tehdy divákům stačila železná tribuna na východní straně hřiště a valy okolo ledové plochy. V této době působilo v Pardubicích více hokejových týmů, avšak ten, který na tomto „stadionu“ zdomácněl byl jen jeden – LTC Pardubice. O dva roky později dostala ledová plocha střechu a byl nastartován vývoj skutečného zimního stadionu.

V roce 1958 započala výstavba zimního stadionu, jehož hlavní rysy jsou patrné dodnes. Hlavní zásluhu na podobě stadionu měli pánové Josef Forejtek, Alfred Geřábek a Karel Kuchař. Již 12.listopadu 1958 se v rozestavěné hale začal hrát ligový hokej a o dva roky později byl zimní stadion hotov. Mnoho z nás pamatuje studené sklápěcí lavice místo dnešních sedaček. Je diskutabilní co je / bylo pohodlnější, ale přinést si sebou deku, abyste nenastydli, mělo určitě něco do sebe. Jižní tribuna také byla mnohem „pardubičtější“ – ať už určitou hierarchií fanoušků, tak i červenobílým designem. Schodiště nejen na západě mělo také svůj charakter, ale to samozřejmě není nic k chlubení

24.října 1980 byla zprovozněna druhá ledová plocha. Ta se nachází stále na stejném místě – dnes malá hala, většina starších si pamatuje ještě její původní nezastřešená ledová plocha bez tribun, pouze s přírodním valem podél delší strany hřiště směrem k městu. Troufám si tvrdit, že většina současných fanoušků si pamatuje veřejné bruslení na této otevřené ledové ploše – plné hřiště bruslících lidí, které sledovali kolemjdoucí mířící do nebo z města. Jako malý kluk si pamatuji, že mě byla vždy veliká zima a byl jsem z toho otrávený, dnes bych si velice rád zabruslil na takto otevřeném hřišti v centru Pardubic.

Střechy se tato druhá ledová plocha dočkala roku 1999, tedy dva roky před celkovou rekonstrukcí zimního stadionu. Zimní stadion v Pardubicích tak prodloužil „tréninkovou“ sezonu na druhé ledové ploše.

V roce 2001 byla spuštěna dosud největší rekonstrukce – přestavba pardubického zimního stadionu. Termín dokončení stavby byl šibeniční, během rekonstrukce došlo k mnoha nešťastným událostem, avšak již v prosinci téhož roku byla rekonstrukce dokončena a mohlo se zde konat Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji. Pardubický fanoušek musel strpět nepohodlí v podobě začátku sezóny na cizí půdě.

Poslední velké stavební práce se v areně odehrávaly v roce 2007, kdy na jaře započala přestavba západní tribuny, pod kterou byla dobudována chodba a byl tak zprůchodněn zimní stadion po celém obvodu.

Svatostánek hokeje v Pardubicích za svou dlouhou existenci několikrát změnil svůj název i kapacitu, avšak vzhled zůstává bohudík zachován – včetně charakteristických sloupů uvnitř haly. Pokud bychom se zaměřili na vývoj kapacity zimního stadionu, tak se dostaneme k zajímavé křivce. Původní zimní stadion měl kapacitu 11500 míst, a to hlavně díky sektoru Sever, kde nebyla místa k sezení, ale kotel hostí.Bohužel po snížení míst k stání se kapacita snížila na 9000 míst. Při rekonstrukci v roce 2001 byla kapacita zvýšena na 9300 míst a po dostavbě tribuny v roce 2007 se kapacita arény zastavila na čísle 10 194 míst.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *